5 טעויות נפוצות ברכישת קרקע חקלאית

בשנים האחרונות, עלתה הפופולריות של רכישת קרקע חקלאית. האמונה כיום היא כי הן כוללות בתוכן שורה ארוכה של יתרונות, כלכליים ברובם. אלא שכמו כל דבר אחר, כאשר לא מבצעים את ההליך על פי הספר, עומדים בפני בעיות מסוימות. מהן הטעויות הנפוצות כיום בתחום זה?

המידע מטעם אורן קובי, א.ר. לוג’יסטיק נדלן

  1. אי ביצוע בדיקות מהותיות. קניית קרקע חקלאית מצריכה, מטבע הדברים, הליך בירוקרטי מסוים, שלא כולם מקפידים לבצע כראוי. אחד השלבים המרכזיים הוא בדיקת מצבה של כל קרקע חקלאית למכירה בוועדת התכנון של הרשות המקומית אשר בשטחה היא נמצאת, או לחילופין במשרדי הרשות. ייתכן כי התכניות לפיתוח בפועל שונות ממה שמוצג לאדם על ידי גורמים אחרים.
  2. התעלמות מסוגיית המיקום. אין צל של ספק כי גורם משמעותי המשפיע על ההפשרה של קרקעות חקלאיות הוא המיקום שלהן. ככלל, שכל שהן קרובות יותר לאזורי מגורים, כך גדלים הסיכויים להפשרה מוקדמת. ועדיין, לא מעט אנשים מתעלמים מהתמונה המלאה, ומסתכלים אך ורק על מאפייני הקרקע הספציפית.
  3. בחירה בחברה לא מוכרת. קרקע חקלאית למכירה עשויה להיראות נפלא בעיניכם, אבל השאלה הגדולה היא ממי אתם רוכשים אותה? ודאו שהחברה שאיתה אתם מבצעים את העסקה תהיה אמינה ובעלת ניסיון בתחום. לדוגמא, חברת “אדמה” מבית א.ר. לוג’יסטיק נדל”ן, היא אחת החברות המובילות בתחום.
  4. התחשבות מוגזמת במגמות. עבור רבים, הליך קניית קרקע חקלאית מושפע ממה שסובב אותם. הם יתבוננו על אזורים בהם נרכשות קרקעות בשיעור מרשים, ויצטרפו גם הם לכך. אין ספק שגם אם ישנן סיבות טובות לאותה פופולריות (וברוב המקרים, זה אכן כך), אסור להתעלם מהצרכים והרצונות של הרוכש. לא כל מה שאחרים עושים חייב להיות טוב גם בשבילו.
  5. ציפיות לרווח מהיר. הטעות הבא מאפיינת את אלו שמבצעים רכישת קרקע חקלאית למטרת השקעה, ומצפים שכל היתרונות האפשריים של הצעד הזה יתממשו להם תוך פרק זמן קצר. בהקשר הזה, חשוב להדגיש שפעמים רבות, עד שקרקע חקלאית הופכת להשקעה נבונה, נדרשות כמה שנים, בהן הקרקע תופשר ותהיה מוכנה למגורים. יש להתייחס לקרקע חקלאית כאל השקעה שצפויה להניב רווח בטווח הזמן העתידי.

אחד הדברים החשובים בעיני חברת א.ר. לוג’יסטיק הוא השקט הנפשי של לקוחותיה והביטחון בזמן רכישת קרקע חקלאית, וגם אחריה.

כמה זמן יכולה להימשך הפשרת קרקע חקלאית?

השקעה בקרקע חקלאית נחשבת להשקעה כדאית ומניבה, ובדרך כלל עם סבלנות, ניתן להניב תשואות גבוהות במיוחד מקרקע כזו. אם אתם מגלים עניין בהשקעה בקרקע חקלאית, חשוב שתבררו מתי היא עומדת להיות מופשרת, מאחר שהדבר עשוי לקחת זמן.

מאת צוות א.ר. לוגיסטיק נדל”ן

מכשירים את הקרקע להשקעה

מהי בעצם קרקע חקלאית? מדובר בקרקע, שבמסגרת תכניות המתאר שלה, מוגדרים השימושים בה כחקלאיים בלבד. אם אתם מעוניינים בקרקע לצורכי גידול ירקות או פירות, השקעה בקרקע חקלאית קיימת יכולה להיות התשובה הנכונה ביותר עבורכם. אולם, אם אתם מעוניינים לעשות שימושים אחרים בקרקע, תוכלו לעשות זאת רק לאחר שהקרקע הופשרה, כלומר, רק לאחר שיאושר השימוש בה למטרות אחרות, כמו בנייה.

תהליך הפשרת קרקעות חקלאיות הוא התהליך הנעשה כדי לייעד את הקרקע לכזו המותרת לבנייה. במצבים כאלו משתנות תכניות המתאר של הקרקע והן מותאמות למצב החדש. קרקע חקלאית להשקעה היא כזו שעומדת לפני הפשרה וידוע לכם על כך, או שהיא נמצאת באזור שרוב הסיכויים שתופשר בזמן הקרוב, בשל הביקוש לבנייה באזור זה. לכן, אין תשובה חד משמעית לשאלה כמה זמן יכולה להימשך הפשרת קרקע חקלאית.

מפשירים את הרוחות

קרקע חקלאית להשקעה היא אפיק שהרווחים בו יכולים להיות גבוהים מאוד לאחר ההפשרה או כאשר ידוע שההפשרה היא עניין של זמן. יחד עם זאת, חשוב לברר מהן התכניות המתוכננות באזור המיועד ועל גוש החלקה הספציפי, בה מצויה הקרקע בה אתם מעוניינים. כיום ניתן לקבל את המידע באמצעות האינטרנט ולהבין היכן הדברים עומדים. בנוסף, אם גיליתם שקיימת תכנית אב, פירוש הדבר הוא כי רוב הסיכויים הם כי הקרקע תופשר בזמן הקרוב, למרות שאין הדבר מחיוב המציאות. עדיין, קיומה של תכנית אב היא בבחינת הצהרת כוונות. את תכנית האב תוכלו להעביר לידיו של שמאי מקרקעין שיבדוק אותה, את תקינותה ואת כשירותה.

משקיעים בזהירות

חשוב להדגיש כי קרקע חקלאית להשקעה היא אטרקטיבית, אולם יש לבחון אותה בזהירות ובכובד ראש. חשוב לבדוק על שם מי רשומה קרקע זו, לאמת את זהות המוכר ולבדוק אם קיימים שעבודים או עיקולים המוטלים על הקרקע. את הבדיקות הללו יכול לבצע עורך דין מטעמכם, מומחה בתחום זה. זו הסיבה שקרקע חקלאית מומלץ לרכוש מחברה שמתמחה באיתור ובהשבחת קרקעות, כמו אדמה נדל”ן.

לסיכום, השקעה בקרקע חקלאית היא משתלמת וקיימות לא מעט קרקעות חקלאיות בהן ניתן להשקיע. ברוב המקרים זמן ההמתנה יהיה כשנה עד שנתיים, אולם יש לבדוק כל מקרה לגופו.

חברת א.ר. לוג’יסטיק נדלן מתמחה באיתור קרקעות חקלאיות בישראל, בהשבחתן ובליווי ושיווק. החברה מתמקדת בין היתר בקרקעות חקלאיות באזור כרכור.

יתרונות הנדל”ן בפרדס חנה כרכור

בועת הנדל”ן במרכז מסרבת להתפוצץ לכן האופציה הריאלית היא לבחור בפרדס חנה כרכור. מדובר במועצה מקומית עם פוטנציאל אדיר שנוצרה בסוף שנות השישים לאחר איחוד בין פרדס חנה וכרכור. לא סתם שר אהוד בנאי “שלוות עולמים, פרדס חנה כרכור..”

קצת רקע
פרדס חנה וכרכור הוקמו על יער אלונים גדול ואוחדו בשנת 69 למועצה אחת משותפת. אוכלוסיה של למעלה מ-30,000 תושבים החיים בנועם באחד המקומות המתפתחים בארץ. המועצה נמצאת בעלייה והתפתחות ללא הפסקה עם אחוז זכאים לבגרות גבוה מעל הממוצע כאשר גם השכר הממוצע ביישוב נמצא במקום גבוה.

מחירי הדירות במרכז הארץ
עוד לפני המחאה החברתית נושא הדיור הציבורי הפריע לרבים. כיום לרכוש דירה במרכז הארץ הפך למשימה כמעט בלתי אפשרית. מחירי הדירות הרקיעו שחקים והאזרח הקטן נאבק מדי יום על הזכות לרכוש דירה. בתקופה האחרונה החלה נהירה של מעמד הביניים לכיוון אזורים בהם ניתן לרכוש שטחים. פרדס חנה כרכור בהחלט עומדת בהגדרה.

אורן קובי
אורן קובי – סמל פרדס חנה כרכור

הקירבה למרכז
כולנו חולמים על בית נעים בכפר, שקט ושלווה ומקום נפלא לגדל את ילדינו. אך מה עושים כאשר הפרנסה נמצאת במרכז ? מי שגר בפרדס חנה כרכור יכול ליהנות משני העולמות. הקירבה למרכז הופכת לזמינה מאוד והאפשרויות בלתי נגמרות – כביש 6 נמצא קרוב מאוד, כביש חיפה – תל אביב הישן הידוע ככביש 4, כביש החוף נמצא במרחק דקות ספורות מפרדס חנה כרכור.

אפילו רכבת ישראל מסייעת לקרבה למרכז עם תחנה בפרדס חנה כרכור עצמה והשנייה בבנימינה. תחשבו על נסיעה של 25 דקות מפרדס חנה ישירות לעזריאלי. יותר מהר מכל רכב שתסעו מערים אחרות במרכז או אפילו מתל אביב עצמה. אמצעי התחבורה השונים מסייעים לכולנו לחיות בשלווה ולעבוד במרכז.

תנופת הבנייה
לאור עליית המחירים הבלתי נגמרת במרכז הארץ, עושים בשכל תושבים שנוהרים לפרדס חנה כרכור. באזור קרקעות חקלאיות רבות אשר מופשרות ועליהם ייבנו דירות ובתים חדשים לרווחת האזרחים. היישוב המתפתח טומן בחובו אפשרויות רבות לקרקעות חקלאיות שממתינות להפשרה וגם כאלה שהופשרו וממתינות לתחילת הבנייה. בועת הנדל”ן עומדת בפני שינוי מהפכני וטוב יעשה מי שיארוז את חפציו ויעבור לפרדס חנה כרכור. המרחק מהמרכז הולך ומצטמצם.

אורן קובי – מנכ”ל אדמה לוגיסטיק נדל”ן המשווקת קרקעות חקלאיות באיזור פרדס חנה כרכור

היתרון של רכישת קרקע חקלאית על פני השקעות נדלן אחרות

מהו היתרון ברכישת קרקע חקלאית מאשר לבצע השקעות נדל”ן אחרות ? לפניכם הסבר מפורט בסופו תגיעו למסקנה הטובה ביותר עבורכם.

תחום הנדל”ן ידוע כאחד התחומים היותר מורכבים שיש, אך אילו שמניבים גם תשואה אדירה במידה ומתנהלים בצורה נבונה. עם זאת, ידוע גם כי בתחום הנדל”ן ישנם לא מעטים שיוצאים ללא כלום וכך מפסידים הון כספי גדול כיוון שלא חישבו את הסיכון נכון וכתוצאה מכך גם נפלו מהרגליים.
במאמר זה נעמוד מעט על הנושא הקרוב לתחום הנקרא הפשרת קרקעות חקלאיות ומכירתן ונבין מדוע יש בכך יתרון משמעותי מבחינת יחס הסיכון שנקבל כתוצאה מהשקעה בתחום, ביחס לזה הקיים בתחום השקעות הנדל”ן.

אורן קובי
אורן קובי – קרקע חקלאית למכירה

הפשרת קרקעות חקלאיות – מינימום השקעה, מינימום סיכון
ראשית, היתרון וההבדל המשמעותי הקיים בין קרקעות חקלאיות להשקעות נדל”ן הוא נושא עלות הרכישה וההון אותו אנו מביאים לידי סיכון. אם בנדל”ן כמעט כל רכישה של נכס יכולה להתבטא במאות אלפי שקלים והיכולת להרוויח תשואה גם היא מוגבלת, הרי שבקרקעות חקלאיות לא נדרש להשקיע יותר מסכום ממוצע שנע בין 30,000 ל-60,000 ₪. ברגע שמראש ישנו סיכון הרבה יותר קטן  מבחינת הסכום אותו אנו משקיעים, הרי שהנזק והבור אליו נוכל ליפול במקרה הגרוע ביותר הופכים להיות פחות משמעותיים. כמובן שאין זה פותר אותנו מלעשות הכנה מעמיקה בתחום ולהבין בדיוק כיצד נוכל להגדיל את סיכוי ההפשרה של הקרקע, אך כאשר אנו יוצאים מנקודת הנחה והתחלה כזו, הלחץ פוחת והסיכוי לעשות טעויות גם הוא פוחת איתו.

הפוטנציאל העצום הקיים בהפשרת קרקעות חקלאיות
בגלל שעלותה של קרקע חקלאית יכולה להימדד בגרושים ביחס לתחום הנדל”ן, ניתן להבין אם כן שבמידה ומצליחים להפשיר את הקרקע, התשואה המתקבלת כתוצאה מכך יכולה להרקיע שחקים. לא מעט אנשים שביצעו רכישת קרקעות חקלאיות בזול מאוד ומכרו אותם במאות אלפי שקלים הצליחו להתעשר כתוצאה מכך, כיוון שלאחר שמצליחים להפשיר את הקרקע ניתן להתחיל לבנות בה בניינים ודיור ולעשות כסף גם מהתחום הזה. הפוטנציאל הרווחי הקיים בהפרשת קרקעות חקלאיות הוא עצום וכך גם יחס התשואה שנקבל, בטח כשמשווים אותו לתחום הנדל”ן בו גם הסיכון גבוה בהרבה וגם התשואה נמוכה יותר.

  •  כותב המאמר הוא אורן קובי – מנכ”ל אדמה לוגיסטיק נדל”ן המשווקת קרקעות חקלאיות באיזור פרדס חנה כרכור