מערבה מכאן: איפה ישראלים הכי אוהבים להשקיע?

ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם בהשקעות נדל”ן בחו”ל, ובשנים האחרונות התופעה הזו מתרחבת. אז היכן ישראלים משקיעים הכי הרבה, מהן המגמות בשווקים השונים והיכן כדאי לחפש נכס נדל”ן?

להמשיך לקרוא מערבה מכאן: איפה ישראלים הכי אוהבים להשקיע?

מתוך ‘דה מרקר’: משקיעים ישראלים מחפשים השקעות בחו”ל

1

המשקיע הישראלי מתחיל להתייאש מהשוק המקומי, ובוחן הצעות השקעה מעבר לים, כך פורסם בכתבה באתר ‘דה מרקר’.

להמשיך לקרוא מתוך ‘דה מרקר’: משקיעים ישראלים מחפשים השקעות בחו”ל

מה הופך את השקעות הנדל”ן לאפיק המשתלם ביותר באירופה?

במשך שנים ישראלים רבים השקיעו את מיטב כספם בנדל”ן מקומי במרכז, בירושלים, בחיפה, בבאר שבע ובפריפריה. השקעות בנדל”ן נחשבו תמיד בעיני הישראלים לטובות ביותר: כאשר הריבית במשק הגיעה לשפל חסר תקדים והבורסה הפכה לתנודתית ומסוכנת מדי, המשקיעים המקומיים הפנו את כספם לנדל”ן. עם זאת, בשנים האחרונות, בעקבות העלייה העצומה במחירי הנדל”ן ובעקבות ייקור המשכנתאות, התשואה בענף הנדל”ן הפכה לנמוכה והיא פחות משתלמת בהשוואה לאפשרויות אחרות, בראשן השקעות נדל”ן באירופה.

להמשיך לקרוא מה הופך את השקעות הנדל”ן לאפיק המשתלם ביותר באירופה?

מדוע השקעה ורכישת קרקע חקלאית טובה יותר מהשקעות אחרות?

שוק הנדל”ן בישראל סובל בשנים האחרונות מחוסר יציבות ומאפשרויות מוגבלות לגדול, להתפתח ולהרוויח. אבל במבט מעמיק יותר, דווקא ישנו תחום ייחודי בתוך עולם הנדל”ן, שמכיל אפשרויות בלתי מוגבלות ופוטנציאל רווח אדיר, הלוא הוא תחום ההשקעות בקרקעות חקלאיות.

קרקעות חקלאיות לרכישה
השקעה בקרקעות חקלאיות

כאשר בוחנים את ההבדלים בתשואות ובהון הסיכון, בין השקעות נדל”ן לבין השקעות בקרקעות חקלאיות, ניתן לראות יתרונות רבים לטובת הקרקע החקלאית. כמו כן, ההשקעה בקרקע החקלאית לעיתים תהיה עדיפה מהשקעות פיננסיות, שלא בתחום הנדל”ן, כמו השקעות בשוק ההון ובמיזמים שונים.

מהי השקעה בקרקע חקלאית?

רבים נוטים לחשוב כי יוקר המחייה הוא הגורם העיקרי לכך שהדיור בישראל אינו בר השגה. כמובן שיוקר המחיה הוא גורם משמעותי, אך המחירים הגבוהים של הדירות לרכישה, נובעים ממחסור בקרקעות ומהיקף בניה נמוך. להמשיך לקרוא מדוע השקעה ורכישת קרקע חקלאית טובה יותר מהשקעות אחרות?

שוק הדירות להשקעה רשם עלייה של 54%

מחקר שפורסם בגלובס מראה כי שנת 2012 מאירה פנים לשוק הנדל”ן בארה”ב כאשר בנייני הדירות להשקעה מזנק בכ-54% וסך המכירות מאמיר ל 7.8 מיליארד דולר.

בשורה מרעננת לטובת משקיעי הנדל”ן בארה”ב כאשר אנו חווים התעוררות בשוק בנייני הדירות למטרות השקעה בניו יורק. שנת 2012 הביאה איתה רוח רעננה כאשר מספר העסקאות בשוק הדירות להשקעה זינקו ב- 36% ואילו מספר הבניינים למטרות השקעה שנמכרו בשנה הזו זינק ביותר מ50% בהשוואה לשנת 2011.

מתוך הכתבה בגלובס - אורן קובי
מתוך הכתבה בגלובס – אורן קובי

בשנת 2012 נרשמו 639 עסקאות שכללו 964 בנייני דירות להשקעה ברווח כולל של 7.8 מיליארד דולר. בהחלט עלייה מרשימה לעומת השנה הקודמת, אז נרשמו 470 עסקאות בהן נמכרו כמעט 680 נכסים שהגיעו לשווי של 5 מיליארד דולר בלבד.

שמעון שקורי הוא נשיא חברת אריאל נכסים שערכה את הדו”ח אשר התפרסם בתחילת השבוע באתר גלובס. לדבריו של שקורי, בשנה החולפת נרשמה עלייה בהיקף העסקאות בשוק בנייני הדירות להשקעה, ובכל חמשת הרובעים של העיר ניו יורק נרשמו רווחים חדים. הוא מעריך כי הגורמים  הרלוונטיים לעלייה במכירות בנייני הדירות להשקעה הם עליית שכר הדירה שטיפס בצורה משמעותית והשפל של כל הזמנים בשיעור הריבית למשכנתאות.

בדוח ניתן להבחין בכמה מגמות בולטות לעין בשוק : ירידה של אחוזי התשואה בעיקר במנהטן. הביקוש לשוק בנייני הדירות להשקעה עולה על ההיצע. נכסים רבים יצאו אל השוק מחשש לעלייה במס על רווחי הון ועסקאות רבות נחתמו עם אחוזי תשואה הנמוכים מתחת ל5%. בנוסף המחירים של ברוקלין התקרבו מאוד למחירי מנהטן עם עליית שכר הדירה. בברוקלין התבצעו 173 עסקאות בשנה החולפת ובמסגרת אותן עסקאות נמכרו כמעט 260 מבנים שהגיעו לעלות כוללת של 1.55 מיליארד דולר ועלייה של יותר מ- 40% לעומת נתונים מהשנה החולפת.

משקיעים רבים ניצלו את הירידה החדה באחוזי התשואה במנהטן וברוקלין וחיפשו הזדמנויות ברובע הברונקס מה שהוביל עלייה דרמטית בהיקף העסקאות ברובע ועלייה מרשימה במחיר העסקאות למטר מרובע. גם בקווינס ניתן היה לראות ששנת 2012 הייתה שנה יציבה. הביקוש לנכסים המשיך להיות חזק, אך מספר העסקאות שבוצעו היו נמוכות יחסית עקב המחסור בהיצע.

אורן קובי – מנכ”ל אדמה לוגיסטיק נדל”ן המשווקת קרקעות חקלאיות באיזור פרדס חנה כרכור

היתרון של רכישת קרקע חקלאית על פני השקעות נדלן אחרות

מהו היתרון ברכישת קרקע חקלאית מאשר לבצע השקעות נדל”ן אחרות ? לפניכם הסבר מפורט בסופו תגיעו למסקנה הטובה ביותר עבורכם.

תחום הנדל”ן ידוע כאחד התחומים היותר מורכבים שיש, אך אילו שמניבים גם תשואה אדירה במידה ומתנהלים בצורה נבונה. עם זאת, ידוע גם כי בתחום הנדל”ן ישנם לא מעטים שיוצאים ללא כלום וכך מפסידים הון כספי גדול כיוון שלא חישבו את הסיכון נכון וכתוצאה מכך גם נפלו מהרגליים.
במאמר זה נעמוד מעט על הנושא הקרוב לתחום הנקרא הפשרת קרקעות חקלאיות ומכירתן ונבין מדוע יש בכך יתרון משמעותי מבחינת יחס הסיכון שנקבל כתוצאה מהשקעה בתחום, ביחס לזה הקיים בתחום השקעות הנדל”ן.

אורן קובי
אורן קובי – קרקע חקלאית למכירה

הפשרת קרקעות חקלאיות – מינימום השקעה, מינימום סיכון
ראשית, היתרון וההבדל המשמעותי הקיים בין קרקעות חקלאיות להשקעות נדל”ן הוא נושא עלות הרכישה וההון אותו אנו מביאים לידי סיכון. אם בנדל”ן כמעט כל רכישה של נכס יכולה להתבטא במאות אלפי שקלים והיכולת להרוויח תשואה גם היא מוגבלת, הרי שבקרקעות חקלאיות לא נדרש להשקיע יותר מסכום ממוצע שנע בין 30,000 ל-60,000 ₪. ברגע שמראש ישנו סיכון הרבה יותר קטן  מבחינת הסכום אותו אנו משקיעים, הרי שהנזק והבור אליו נוכל ליפול במקרה הגרוע ביותר הופכים להיות פחות משמעותיים. כמובן שאין זה פותר אותנו מלעשות הכנה מעמיקה בתחום ולהבין בדיוק כיצד נוכל להגדיל את סיכוי ההפשרה של הקרקע, אך כאשר אנו יוצאים מנקודת הנחה והתחלה כזו, הלחץ פוחת והסיכוי לעשות טעויות גם הוא פוחת איתו.

הפוטנציאל העצום הקיים בהפשרת קרקעות חקלאיות
בגלל שעלותה של קרקע חקלאית יכולה להימדד בגרושים ביחס לתחום הנדל”ן, ניתן להבין אם כן שבמידה ומצליחים להפשיר את הקרקע, התשואה המתקבלת כתוצאה מכך יכולה להרקיע שחקים. לא מעט אנשים שביצעו רכישת קרקעות חקלאיות בזול מאוד ומכרו אותם במאות אלפי שקלים הצליחו להתעשר כתוצאה מכך, כיוון שלאחר שמצליחים להפשיר את הקרקע ניתן להתחיל לבנות בה בניינים ודיור ולעשות כסף גם מהתחום הזה. הפוטנציאל הרווחי הקיים בהפרשת קרקעות חקלאיות הוא עצום וכך גם יחס התשואה שנקבל, בטח כשמשווים אותו לתחום הנדל”ן בו גם הסיכון גבוה בהרבה וגם התשואה נמוכה יותר.

  •  כותב המאמר הוא אורן קובי – מנכ”ל אדמה לוגיסטיק נדל”ן המשווקת קרקעות חקלאיות באיזור פרדס חנה כרכור