אורן קובי לכלכליסט: קרקעות חקלאיות – השקעה בטוחה ממניות

אורן קובי, מנכ”ל “אדמה”, הבהיר ש-250 מתוך 285 המגרשים החקלאיים בכרכור שנמצאים בבעלותו, כבר נמכרו. כל מגרש נמכר במחיר של כ-150 אלף ש”ח, לטענת אורן קובי, והמשמעות היא שהסכום הכולל שקיבל בתמורה הוא כ-35 מיליון ש”ח.

35 המגרשים שנותרו ועדיין מוצעים למכירה, וגם 250 המגרשים שכבר נמכרו, נמצאים בקרבה לשכונת מגורים. המשמעות היא שייעוד קרקעות חקלאיות אלה בכרכור עשוי להשתנות בקרוב מקרקע חקלאית לקרקע לצורך מגורים.

התקדמות מהירה במכירות

אורן קובי הסביר שהוא ביצע רכישת 45 דונם של קרקע חקלאית בכרכור מגורמים פרטיים ולאחר מכן ביצע רכישה של 75 דונם נוספים שנמצאים בסמוך לשכונת “אחוזה הירוקה”, עליהם שילם כ-15 מיליון ש”ח. הרכישה נעשתה לא לפני שנבדק שאין מניעה של הפשרה מבחינת קווי גז ומים. מנתונים אלו עולה שאורן קובי מכר את כל המגרשים במתחם הראשון, וכמו כן מכר חלק לא מבוטל מהמתחם שנרכש לאחר מכן, בתקופה קצרה.

הנתונים מספרים שאורן קובי רכש את המתחם הנוסף ב-200 אלף ש”ח לכל דונם, 84 אלף ש”ח למגרש של 420 אלף מ”ר. המגרשים נמכרו בכ-150 אלף ש”ח, כלומר יש רווח בגובה של 80 אחוז ברוטו, לפני הוצאות של חלוקת המתחם למגרשים, ניכויים שונים והוצאות שיווק ופרסום. אדם הרוכש קרקע חקלאית, מניח כי ייעודה של זו ישונה ויוסב מחקלאות למגורים. אם אכן הייעוד משונה, כל אדם שברשותו קרקע חקלאית, יוכל לבנות עליה. במקרה של שינוי הייעוד, הרוכש ישלם היטל השבחה.

אורן קובי דיבר על הנושא ב”כלכליסט” והסביר כי לא מקצועי להבטיח שבסופו של דבר תקום דירה על קרקע חקלאית. לדבריו, ישנם אנשים שצברו הפסדים במניות ובוחרים להשקיע את כספם בקרקע חקלאית. “כל מי שיש לו 100 או 200 אלף ש”ח, עדיף לו להתחיל ברכישת קרקע שיוכל למכור. היו מי שרכשו וביצעו סיבוב קטן. מדובר במוצר השקעתי שהוא בטוח ממניות”.

הקמת הכבישים החדשים שמתוכננת בפרדס חנה כרכור

הישוב פרדס חנה כרכור הוא ישוב ייחודי המצליח לשמור על צביון וסגנון כפרי על אף מגמת הפיתוח המואצת הקיימת בו. הקמת הכבישים החדשים המתוכננת באזור, נעשית מתוך התחשבות בצביון הייחודי של הישוב ויחד עם זאת תשפר ותגדיל עוד יותר את העניין והביקוש הקיימים באזור זה.

פיתוח עירוני בישוב כפרי

פרדס חנה כרכור הוא יישוב הסמוך לקיסריה ולאור עקיבא, נמצא בדיוק באמצע הדרך שבין חיפה לתל אביב, מוקף פרדסים וטובל בירק. זהו מקום שהולך והופך לפופולרי ומבוקש ביותר בקרב תושבים רבים ממרכז הארץ המחפשים לעצמם איכות חיים, שקט ושלווה, עם קרבה למרכז הארץ, מטעמי תעסוקה ומטעמים אחרים.

קרקע חקלאית באזור פרדס חנה כרכור (Google Street View)
קרקע חקלאית באזור פרדס חנה כרכור (Google Street View)

בנוסף לסמיכות לכביש 6 וקיומה של תחנת רכבת ביישוב, קיימים כעת גם תכנונים להקמת רשת כבישים חדשה, כזו שתשפר את הנגישות בתוך היישוב, אליו וממנו ותחבר באופן נוח יותר את פרדס חנה כרכור ליישובים הסמוכים. כל זאת בנוסף לעובדה כי באזור קיימות קרקעות חקלאיות הממתינות להפשרה. נתונים אלו, גורמים למשקיעים רבים לשקול את פרדס חנה כרכור כיעד מוביל בהשקעות נדל”ן.

מעבירים הילוך

רכישת קרקע חקלאית בפרדס חנה או קרקע חקלאית בכרכור, משמעה הצטרפות לאפיק השקעה אטרקטיבי ביותר. היישוב המיוחד מציע אפשרויות תעסוקה רבות בזכות פארק התעשייה הסמוך בקיסריה, נגישות לערים מרכזיות בזכות תחנת הרכב והקרבה לצירי תנועה מרכזיים, יחד עם התוכניות להקמת כבישים חדשים באזור. כל אלו מביאים רבים למסקנה כי כדאי להשקיע בקרקעות החקלאיות המצויות בתוך שטחי המועצה.

החקלאות באזור פרדס חנה כרכור הולכת ופוחתת ובמקביל נרשם גידול משמעותי בדרישה למקומות מגורים באזור. משקיעים רבים המזהים את ההזדמנות הכלכלית המיוחדת, ממהרים למצוא קרקע חקלאית להשקעה בפרדס חנה כרכור, עם ההבנה כי עם תום פיתוח הכבישים, ערך הקרקע יהיה גבוה יותר וכדאי לבצע את הרכישה עכשיו.

כמו כן, בשל הגידול בביקוש למגורים בפרדס חנה כרכור, רוב הסיכויים הם כי קרקעות חקלאיות רבות יופשרו בקרוב ויעמדו למכירה. גם תכניות המתאר העירוניות כבר נמצאות בשלבי פיתוח, עובדה המרמזת על הפשרת הקרקעות בעתיד הקרוב.

א.ר. לוג’יסטיק נדל”ן מעניקה ללקוחותיה שקט נפשי וביטחון בזמן הרכישה וגם אחריה. א.ר. לוג’יסטיק נדל”ן מלווה את הלקוח בכל שלבי הרכישה.