בשורה לרוכשי קרקע חקלאית – תקן שמאי חדש אושר

משרד המשפטים ומועצת שמאי המקרקעין אישרו החודש תקן שמאי חדש שנקרא תקן מספר 22. התקן מתייחס לקרקעות חקלאיות או קרקעות שלא מאושרות לבניה אשר משווקות לציבור. התקן למעשה מאפשר לרוכשים הפוטנציאלים לקבל מידע נחרב אודות סיכויי ההפשרה וזאת באמצעות שומה שנערכת על ידי השמאי. 

למעשה, החל מחודש דצמבר 2014, השמאי יהיה חייה להעריך תחילה את הערך של הקרקע במצבה הנוכחי, ללא קשר לסיכויי הפשרתה. כמו כן, השמאי יבחן את התכנית שמוצעת על ידי הגורם המשווק של הקרקע, ולפרט את כל התהליכים עד לאישורה, כולל הפעילות מול רשות מקרקעי ישראל, ועדות התכנון וכו’. בפירוט התהליכים יכללו גם פרקי זמן שידרשו להשלמת ההליכים ואת התשלומים, ההיטלים והמיסים.

מטרת התקן היא לאפשר לרוכשים להשתמש בכלים יעילים להערכת הסיכונים והסיכויים שכלולים ברכישת קרקע חקלאית ולהעריך את המצב המשפטי והתכנוני של הנכס להשקעה. תקן זה מצטרף לתקנים נוספים שאושרו על ידי מועצת שמאי המקרקעין בעבר  במטרה לחזר ולהסדיר את מקצוע שמאות המקרקעין בישראל.

חברת אדמה בניהולו של אורן קובי מתמחה באיתור, השבחה, ליווי ושיווק קרקעות חקלאיות ברחבי הארץ. כרגע חברת אדמה מתמקדת בקרקעות חקלאיות באזור כרכור, אחד האזורים המתפתחים והמבוקשים ביותר בישראל.

כמה זמן יכולה להימשך הפשרת קרקע חקלאית?

השקעה בקרקע חקלאית נחשבת להשקעה כדאית ומניבה, ובדרך כלל עם סבלנות, ניתן להניב תשואות גבוהות במיוחד מקרקע כזו. אם אתם מגלים עניין בהשקעה בקרקע חקלאית, חשוב שתבררו מתי היא עומדת להיות מופשרת, מאחר שהדבר עשוי לקחת זמן.

מאת צוות א.ר. לוגיסטיק נדל”ן

מכשירים את הקרקע להשקעה

מהי בעצם קרקע חקלאית? מדובר בקרקע, שבמסגרת תכניות המתאר שלה, מוגדרים השימושים בה כחקלאיים בלבד. אם אתם מעוניינים בקרקע לצורכי גידול ירקות או פירות, השקעה בקרקע חקלאית קיימת יכולה להיות התשובה הנכונה ביותר עבורכם. אולם, אם אתם מעוניינים לעשות שימושים אחרים בקרקע, תוכלו לעשות זאת רק לאחר שהקרקע הופשרה, כלומר, רק לאחר שיאושר השימוש בה למטרות אחרות, כמו בנייה.

תהליך הפשרת קרקעות חקלאיות הוא התהליך הנעשה כדי לייעד את הקרקע לכזו המותרת לבנייה. במצבים כאלו משתנות תכניות המתאר של הקרקע והן מותאמות למצב החדש. קרקע חקלאית להשקעה היא כזו שעומדת לפני הפשרה וידוע לכם על כך, או שהיא נמצאת באזור שרוב הסיכויים שתופשר בזמן הקרוב, בשל הביקוש לבנייה באזור זה. לכן, אין תשובה חד משמעית לשאלה כמה זמן יכולה להימשך הפשרת קרקע חקלאית.

מפשירים את הרוחות

קרקע חקלאית להשקעה היא אפיק שהרווחים בו יכולים להיות גבוהים מאוד לאחר ההפשרה או כאשר ידוע שההפשרה היא עניין של זמן. יחד עם זאת, חשוב לברר מהן התכניות המתוכננות באזור המיועד ועל גוש החלקה הספציפי, בה מצויה הקרקע בה אתם מעוניינים. כיום ניתן לקבל את המידע באמצעות האינטרנט ולהבין היכן הדברים עומדים. בנוסף, אם גיליתם שקיימת תכנית אב, פירוש הדבר הוא כי רוב הסיכויים הם כי הקרקע תופשר בזמן הקרוב, למרות שאין הדבר מחיוב המציאות. עדיין, קיומה של תכנית אב היא בבחינת הצהרת כוונות. את תכנית האב תוכלו להעביר לידיו של שמאי מקרקעין שיבדוק אותה, את תקינותה ואת כשירותה.

משקיעים בזהירות

חשוב להדגיש כי קרקע חקלאית להשקעה היא אטרקטיבית, אולם יש לבחון אותה בזהירות ובכובד ראש. חשוב לבדוק על שם מי רשומה קרקע זו, לאמת את זהות המוכר ולבדוק אם קיימים שעבודים או עיקולים המוטלים על הקרקע. את הבדיקות הללו יכול לבצע עורך דין מטעמכם, מומחה בתחום זה. זו הסיבה שקרקע חקלאית מומלץ לרכוש מחברה שמתמחה באיתור ובהשבחת קרקעות, כמו אדמה נדל”ן.

לסיכום, השקעה בקרקע חקלאית היא משתלמת וקיימות לא מעט קרקעות חקלאיות בהן ניתן להשקיע. ברוב המקרים זמן ההמתנה יהיה כשנה עד שנתיים, אולם יש לבדוק כל מקרה לגופו.

חברת א.ר. לוג’יסטיק נדלן מתמחה באיתור קרקעות חקלאיות בישראל, בהשבחתן ובליווי ושיווק. החברה מתמקדת בין היתר בקרקעות חקלאיות באזור כרכור.