אורן קובי – תוכניות הפיתוח העירוניות של קו החוף התל אביבי

לוגו 3700 PNGכאשר סוקרים את תוכניות הפיתוח העירוניות של קו החוף התל אביבי מסתבר לפי אורן קובי מנכ”ל חברת אדמה א.ר. לוג’יסטיק נדל”ן שהעירייה החליטה להשקיע הרבה מאוד בפיתוח עירוני וסביבתי.

 

לצד בתי המגורים הצפויים להיבנות בעתיד הנראה לעין צפויים לקום גם בתי מלון, מרכזים מסחריים ופארקים ירוקים, חלקם בצורה של טיילת.

לקריאת פרטים ועדכונים חדשים בנושא תכנית 3700 בצפון תל אביב – קראו את המסמוך שלפניכם:

זינוק של מדד מחירי הדירות ב1% בתקופת חודש דצמבר

על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נרשמה ירידה במכירת דירות גדולות בתל אביב בשיעור של 15% השנה, ככל הנראה בעקבות ריבוי עסקאות בשכונות בדרום ומזרח העיר.

אורן קובי
אורן קובי – מתוך דה מרקר

אנשי בנק ישראל ומקורות רבים בענף הנדל”ן הביעו חששות מוקדמים כי מחיר הדירות ישובו לעלות. את החששות שלהם אנו רואים במדד מחירי הדירות שפורסמו על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כאשר לפי המדד המתפרסם מחירי הדירות בישראל עלו בחודש דצמבר 2012 בשיעור של 1% לעומת חודש נובמבר ובשיעור של 6.7% לעומת החודש במקביל בשנה שעברה.

אמנם את שיא עליות המחירים ראינו בתקופת ההתייקרות בשנת 2009, אז עלה המדד במשך מספר חודשים בשיעור של יותר מ-2% בחודש, אך קצב עליית המחירים בשלושת החודשים האחרונים של שנת 2012 עולים בהרבה על המדדים שנרשמו במשך רוב חודשי השנה.

סקר משלים בנושא מחירי דירות בבעלות הדיירים, נמצא כי רכישת הדירות שבוצעו ברבעון האחרון בשנת 2012 שיקפו ירידות מחירים בשיעור של 1% לעומת עסקאות שבוצעו ברבעון השלישי של השנה, אך בעלייה של 4.5% לעומת הרבעון האחרון בשנת 2011. הסקר לוקח בחשבון פרמטרים גאוגרפיים וגדלי דירות לפי חדרים.

מחיר דירה ממוצעת שנרכשה ברבעון האחרון בשנת 2012 הגיע ל1.15 מיליון שקל. בפריפריה הצפונית נרשמה עליית המחירים הגבוהה ביותר ברבעון האחרון בשנת 2012, בדירות בסדר גודל של 1.5-2 חדרים. באזור הגליל שבצפון מחירי דירות כאלה זינקו בשיעור של 10% לסביבות 354 אלף שקל. מחירי הדירות בקריות עלו בשיעור של קצת יותר מ9.5% לסביבות 372 אלף שקל. המחירים בחיפה עלו בשיעור גבוה של כמעט 8.5% לממוצע של 472 אלף שקל. מחירי הדירות בירושלים עלו ברבעון האחרון אף הם לעומת הרבעון השלישי בשנת 2012.

דירות בנות 4.5-5 חדרים בתל אביב ירדו בשיעור של 12.7% ברבעון ואילו ברמה השנתית ל-15% למחיר של 3.13 מיליון שקל.למרות התייקרות שנתית של 3.7% בממוצע כולל ירדו מחירי הדירות בעיר ב5.4% בתקופה של בין הרבעון השלישי לרביעי. יש להתייחס לנתונים בזהירות רבה מאחר ומדובר בתל אביב, שם קיימת מגמה ברורה של רוכשי דירות לפעולה באזורים הזולים בדרום ובמזרח וכך נגרמת הורדת מחירים ממוצעים של הדירות ונוצר רושם של ירידות גדולות.

אורן קובי – מנכ”ל אדמה לוגיסטיק נדל”ן המשווקת קרקעות חקלאיות באיזור פרדס חנה כרכור

לחצו למידע נוסף על ח-500 בחולון