אורן קובי: “ביטול תמ”א 38? חיזוק העיריות על חשבון היזמים”

אורן קובי תמא

לאחרונה התבשרנו כי תוכנית התמ”א 38, תוכנית ארצית שנועדה במקור לחיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה, ובפועל שימשה רק יזמים באיזור המרכז לעשיית הון, תבוטל ותוחזר במתכונת אחרת. התוכנית טרם נגנזה רשמית, אך ברור מן הפרסומים שהמהלך בדרך, שהרי הוועדה הכפופה למועצה הארצית לתכנון ובנייה המליצה להאריך את תוקפה רק עד אוקטובר 2022.

יזם הנדל”ן אורן קובי, סבור כי הכשל בתמ”א 38, הוא האפליה הבוטה כלפי דירות בפריפריה. לא בכדי, יו”ר השלטון המקומי מתנגד להארכת התמ”א 38 ללא הסדרה של תקצוב מתאים לביצוע ברשויות המקומיות שבפריפריה.  דבר נוסף שצפוי להתרחש לפי אורן קובי, הוא ביטול המתכונת של אישור כל בניין בנפרד, ואישור תוכניות תמ”א על קבוצה של בתים או רחובות בבת אחת, מה שיקל על העיריות מצד אחד, אך לא ברור מה יהיה גורלם של התושבים מצד שני (האם תיתכן כפייה של משפחות רבות כל כך להצטרף להסכמי תמ”א למרות שהם לא רוצים?).

הרעיון של תמ”א הוא חשוב לפי אורן קובי, שהרי בישראל יש סכנה ממשית לרעידות אדמה, והדרך להתכונן אליהן היא אך ורק דרך השוק הפרטי. עם זאת, כשל השוק הקיים, לפיו בפועל רק דירות בודדות במרכז נהנות מהחיזוק הבטיחותי חייב להיות מטופל.

Be the first to comment

השאירו תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*