אורן קובי: “עכשיו זה הזמן להשקיע בנדל”ן במזרח אירופה”

בימים אלה הבורסה משתגעת. כל ציוץ של טראמפ על מלחמת הסחר עם סין מטלטלת את השווקים. כל ידיעה חדשותית על ברקזיט עם הסכם או ללא הסכם, מטלטלת את המניות של חברות אירופאיות. ברקע להכול, נמצאת הורדת הריבית בארה”ב, אי ודאות שלטונית גוברת במדינות ברחבי העולם, ועוד. בעבר עוד ניתן היה לדבר על מניות סולידיות, אולם המנייה היציבה ביותר בעולם, אפל, שמייצרת את מוצריה בסין כידוע, עולה ויורדת בחדות עם כל הודעה מהבית הלבן. על מניית העם הישראלית, טבע, אין טעם להכביר עוד במילים. חברה שהייתה שבע בעבר שבעים מיליארד דולרים, שווה כיום פחות מעשרה מיליארד דולרים, וזאת עוד עם חובות פי ארבעה משוויה.

לפי יזם הנדל”ן אורן קובי סיבות אלו מביאות לכך שיותר ויותר אנשים פונים להשקעה בנדל”ן. השקעה בנדל”ן מסתמנת כאפיק ההשקעה ההגיוני יותר עבור המשקיע שלא מוכן לשים את הכסף שלו ברולטה הבורסאית. אולם הנדל”ן בישראל מפחיד, בועתי. לאור אי הוודאות הפוליטית בישראל, פלח שלם באוכלוסייה יושב על הגדר שנים, מפחד להיכנס להרפתקה של לקיחת משכנתא במינוף כה גבוה.

אחת האופציות המעניינות למשקיעי נדל”ן, היא נדל”ן במזרח אירופה. כבר דיברנו לאחרונה על מולדובה ורומניה , אבל האמת היא שזה לא נגמר שם. כל אירופה המזרחית טומנת הזדמנויות מעניינות למשקיע בימינו. בבודפשט למשל, מחירי הדירות הן רבע מן המחיר בישראל, אולם ההזדמנויות שם גדולות: העיר מתפתחת בקצב מדהים, עם תיירות גואה, קזינואים, מסעדות משובחות ומלונות מפוארים במחירים כדאיים. לפי אורן קובי, המיקום המרכזי שלה, מאפשר לנסוע תוך כמה שעות לוינה, בירת אוסטריה, לברטיסלאבה בירת סלובקיה, ועוד. בודשפט יושבת ממש באמצע של אירופה, בין מזרח למערב, ועובדה זו מביאה לתנופה עסקית רחבה שתמשיך ותגדל.

מדינה מעניינת נוספת היא יוון: יזם הנדל”ן אורן קובי גורס כי מדינה זו עלתה על הרדאר של המשקיע הישראלי בחודשים האחרונים, עם עשרות כתבות שעוסקות בנושא בכלי התקשורת המרכזיים. נראה כי מחירי הדירות הזולים שם מפתים את הישראלים בימים אלו, שהרי ההווה של יוון אמנם בעייתי, אבל תרחישים רבים עשויים להביא אפסייד יפה בעתיד: יוון נמצאת בעיצומה של הבראה כלכלית ומנסה להתאושש. בתרחיש אחר, עשויה לעזוב את גוש האירו, מה שיפחית את נטל החובות שלה ויזניק את הכלכלה. מכל מקום, התיירות היוונית נמצאת בשיא, ומהווים בסיס טוב להתאוששות של המדינה.

לפי יזם הנדל”ן אורן קובי,מקומות נוספים בכל מזרח אירופה מתנתקים אט אט משרידי התקופה הסובייטית, והפתיחות למערב לאורך כמה עשורים נותנת את אותותיה. נראה כי ההזדמנויות רבות, ורק צריך לדעת לנצל אותן.