הנדל”ן האירופאי מגיע לשיאים חדשים – ברצלונה היא היעד החם הבא

Rate this post

ברצלונה מובילה את שוק הנדל”ן הספרדי, עם עליות מחירים שנתיות בשיעורים דו-ספרתיים, ולא מעט משקיעים זרים רוכשים בעיר דירות – אורן קובי מסביר על היעד החם הבא ביבשת.

ברצלונהספרד, המדינה הרביעית בגודלה בגוש היורו, חוותה משבר כלכלי מהותי שהחל עוד בשלהי 2008. המשבר הפיננסי גרר אחריו משבר נדל”ני קשה, ומחירי הבתים קרסו בכל רחבי המדינה, עד שהגיע לסיומו ב-2014 – אז השתנתה המגמה והמחירים החלו לעלות שוב.

אוכלוסיית ספרד מונה 46 מיליון תושבים, ורק ברצלונה – העיר השנייה בגודלה בספרד – מונה כ-1.6 מיליון תושבים. המשבר הכלכלי לא פסח על העיר הקטלונית, והיא ספגה פגיעה קשה במחירי הנכסים, עם ירידה של כמעט 50% במחיר הממוצע של בתים במרכז העיר. ואולם דווקא ברצלונה החלה בשינוי המגמה החד ביותר בספרד, עם עליות שנתיות בשיעורים דו ספרתיים במחירי הדירות.

משקיעי נדל”ן מכל רחבי הגלובוס

נמל ברצלונהמשקיעי נדל”ן מכל העולם, שזיהו את הפוטנציאל הטמון בספרד כולה, נוהרים למדינה האירופאית, ובראשם הבריטית המהווים 23% מהמשקיעים הזרים, ואחריהם הצרפתים עם 9% ואפילו הבולגרים, המהווים כמעט 1% ממשקיעי החוץ. אורן קובי מסביר כי המשקיעים הישראלים טרם גילו את הפוטנציאל הטמון בברצלונה, ועדיין לא הסתערו על השוק.

בדומה לתל אביב, גם בברצלונה האזורים המבוקשים ביותר הם האזורים של מרכז העיר – למשל, מחירי הנכסים בקרבת שדרות לה ראמבלה, המוכרות לכל תייר בברצלונה, מתחילים סביב 120-130 אלף יורו, ואף יותר כשמדובר בנכסים איכותיים ומשופצים יותר.

בהקשר זה, לפי מדד הנדל”ן הספרדי FOTOCASA, המחיר הממוצע של דירות בברצלונה באפריל 2015 היו 3,462 יורו למ”ר, ואילו במאי 2016 הוא כבר הגיע ל-3,927 יורו – עלייה של יותר מ-13% בתקופה של שנה.

מחירי הדיור כמובן משפיעים באופן ישיר גם על שוק השכירות. שכר הדירה החודשי הממוצע במרכז ברצלונה מסתכם ב-2015 ב-12.75 יורו למ”ר, ואילו ב-2016 השוכר נדרש לשלם 16.15 יורו בחודש עבור כל מ”ר – עלייה של 27%.

למי מתאימה השקעה בבירת קטלוניה?

משקיעים מנוסים שברשותם הון עצמי מינימלי של 250 אלף שקל ומעוניינים בנכס נדל”ני מניב בעיר מבוקשת.
“השקעה בחו”ל, בשונה מהשקעה בישראל, מיועדת לשנים ספורות, במטרה לגרוף רווח גבוה ולהמשיך להשקעה הבאה.”, אומר קובי.