מה ההבדל בין ליברה לביטקוין?

5/5 - (1 vote)

בתאריך 18.6.19 הכריזה חברת פייסבוק כי בתחילת שנת 2020 יושק מטבע דיגיטלי חדש הנקרא ליברה. צעד זה נועד להנגיש את המטבעות הדיגיטליים לכלל האוכלוסייה, לשנות את שיטת התשלומים הנהוגה כיום ואת הכלכלה העולמית כולה. זאת, בשל האפשרות לבצע מגוון עסקאות אונליין ובמקומות פיזיים, באחוז עמלות אפסי, בקלות ובנוחות.

מהו הביטקוין?

הביטקוין נוצר בשנת 2008 בעת המשבר הכלכלי שהתרחש ברחבי העולם, על מנת להוות חלופה למערכת הכלכלית הנהוגה ולשמש אמצעי תשלום נוסף לכלל הציבור. על פי אורן קובי הביטקוין נחשב כיום למטבע הוירטואלי החזק והגדול בעולם, מתוך מעל 2,000 מטבעות המתנהלים במערכת בלוקצ’יין, המתירה קיום של מסחר באינטרנט בלי צורך בשליטה ופיקוח של גוף מרכזי אחד. על מנת לרכוש ולהשתמש בביטקוין יש להחזיק בארנק מסוים המתיר גישה למטבעות וירטואליים. שוויו של הביטקוין נותר יציב ועומד על כ-10,000 דולר לביטקוין בודד.

מהי הליברה?

המדובר במטבע דיגיטלי חדש, אותו ניתן להעביר בכל העולם בלי לשלם עמלות, תוך שימוש באפליקציות של פייסבוק. “מדובר ביוזמה מהפכנית של חברות ענק מובילות, מתחומי התקשורת, ייעוץ פיננסי, טכנולוגיה, תחבורה וחברות אשראי, מהחזקות ביותר בעולם”, כך אומר אורן קובי, איש הנדל”ן. בדומה לביטקוין, גם הליברה בנויה לפי העיקרון של ביזור מטבעות ומשתמשת בטכנולוגיית בלוקצ’יין. אולם, בניגוד לביטקוין וליתר המטבעות הוירטואליים המוכרים, הערך הכספי של הליברה אינו נקבע בהתאם לכמות הביקוש בשוק ולפי ההיצע, אלא על פי מדד חדש, המורכב מכל המטבעות הדיגיטליים הכי חזקים ומאגרות החוב של מספר מדינות משפיעות וחזקות ברחבי העולם.

כלומר, הליברה מיועדת לשמש כמטבע דיגיטלי יציב, בעל מחיר אחיד צמוד למדד המטבעות המשפיעים ומגובה על ידי נכסים. ערכה של ליברה אחת צפוי להיות שווה ערך לדולר אחד וכל אדם יוכל לרכוש את הכמות לפי צרכיו ויכולתו הכספית.

על פי התחזיות, השקת הליברה תביא תועלת לשוק המטבעות הוירטואליים ותתרום לאימוצו בכל העולם, תעלה את מחיר הביטקוין ותזרז מציאת פתרונות חקיקתיים בעניין. מאידך, ישנה דעה לפיה הליברה תתחזק ולמעשה תתפוס את המקום החזק שיש בשוק כיום למטבע הביטקוין וליתר המטבעות הוירטואליים הקיימים.