מה צריך לבדוק לפני שמשקיעים בשוק זר?

Rate this post

 המודעות הרבות באינטרנט ובעיתונות, והעובדה כי שוק ההשקעות בנדל”ן מניב בחו”ל תופס תאוצה של ממש מובילה יותר ויותר משקיעים ישראלים שעד היום שמרו את הכסף בבנק וחסכו שקל לשקל בעבודה קשה, להיות חלק מעסקאות נדל”ן ברחבי העולם.

glasses-983947_1280

אם פעם משקיע ישראלי היה צריך לכתת את רגליו ולבדוק נכס נכס בכל מדינה, היום חברות ניהול ויזמיות עושות את העבודה בשבילו. אך לעתים מדובר בעסקאות שמבוססים על חלומות באספמיא או על שיתוף פעולה עם יזם נוכל. לפני שנכנסים לעסקה מעבר לים, חשוב לבדוק לעומק את הפרטים הקטנים.

שאלנו את אורן קובי, איש נדל”ן בעל וותק וניסיון בנדל”ן אירופאי, למה כדאי לשים לב לפני שנכנסים לעסקאות נדלן בחו”ל. “כמו בכל עסקת נדל”ן, חשוב לא להתפתות להוציא את פנקס הצ’קים רק על בסיס הסיפורים של המתווך או של איש המכירות של פרוייקט מסוים.

כולם נשמעים מאד משכנעים, אך אם בארץ אתם מכירים את השחקנים הכבדים בתחום הנדל”ן ויכולים לזהות הבדל בין יזם גדול וותיק ליזם קטן שרק התחיל, כאשר מדובר בעסקה מעבר לים קשה יותר לעשות זאת”.

“עסקאות רבות נמכרות עוד לפני שהפרוייקט בנוי בפועל”, מוסיף אורן קובי, “חברות יזמות רבות מעבר לים יוצרות קשר עם מתווכים ישראלים המגייסים משקיעים ושמים את הכספים בנאמנות, אך בפועל יתכן שהפרוייקט עדיין לא עבר את כל האישורים. הפרוייקט עלול שלא להבנות לעולם או לעלות הרבה יותר מהצפוי, דבר המקטין משמעותית את התשואה שהובטחה על פי התוכנית הראשונית”.

אז איך בכל זאת ניתן לדעת שמדובר בעסקה טובה?

berlin-1653002_640

“לפני שאתם חותמים עם חברה, עשו קצת שיעורי בית. התייעצו עם מומחה חיצוני לנדל”ן במדינת ההשקעה. בדקו שהאזור המיועד להשקעה אכן נמצא בתנופה, שיש בו עבודה וביקוש גבוה לנכסים, וכן בדקו היטב את הרקע של יזמית הפרוייקט. האם ביצעה פרוייקטים בעבר? אם כן, נסו לקרוא באינטרנט המלצות על השתתפות בפרוייקטים קודמים של היזם”.

“עסקאות נדל”ן ברחבי העולם יכולות להניב תשואה נאה או לגרום להפסדים כבדים”, מסכם אורן קובי. בדיקה מעמיקה, והתייעצות עם מומחים לפני החתימה על הצ’ק תוכל להבטיח לכם שהכסף יעבוד בשבילכם, ולא ירד לטמיון.