נזקי טבע נרחבים והשפעתם על מחיר הנדל”ן

Rate this post

ההוריקנים ורעידת האדמה האחרונות בארה”ב וסביבותיה הותירו את המשקיעים ברחבי העולם תוהים מה ההשפעה של נזקי הטבע על מחירי הנדל”ן. האם באזורים מוכי האסון מחירי הנדל”ן ירדו, מה יעלה בגורלם של דיירי הבתים שנהרסו או הוצפו – ומי ישלם על כל הנזקים הללו? חברות הביטוח או הממשל האמריקאי? התייעצנו עם אורן קובי, איש נדל”ן בעל וותק וניסיון בנדל”ן מעבר לים ונרגענו.

הממשלה נחלצת לטובת האזרחים

“בארה”ב, במיוחד בתקופה הנוכחית בה נשיא המעצמה החזקה בעולם הוא כריש נדל”ן ותיק, לא נראה השפעה ארוכת טווח על מחירי הנדל”ן. נכון, באזורים שהוצפו יהיה צורך בשיקום מאסיבי, אך שילוב של ביטוח נגד הוריקן המוצע בפלורידה, תוכניות ממשלתי של התוכנית הלאומית לביטוח שיטפונות בארה”ב (FEMA) והעובדה כי האזורים שנפגעו, הם ברובם באזורים של משפחות מבוססות יחסית כמו ביוסטון טקסס, יבטיחו שיקום מהיר יחסית של האזורים שנפגעו”.

מעבר בתוך המדינות

“חשוב לזכור”, מוסיף קובי “כי ארה”ב היא יבשת שלמה. גם בתוך אותה המדינה שנפגעה (טקסס בהוריקן ‘הארווי’ למשל) יש אזורים שנפגעו יותר כמו העיר יוסטון ואזורים שכלל לא עברו הצפות כמו דאלאס הממוקמת שעות נסיעה מהעיר. כפי שבארץ הצפה בצפון אינה משפיעה על אזור המרכז והדרום. אם תהיה השפעה כלשהי על שוק הנדל”ן, ייתכן ונראה עלייה מתונה במחירים של הנכסים שנותרו ללא פגע – וביקוש עצום לשכירויות בקרב אנשים שצריכים לשפץ את הבית בבעלותם”.

ומה עם המשקיעים הישראליים שהשקיעו בנדל”ן באזורים אלה?

“רבים מהמשקיעים הישראלים מבססים את התיק שלהם דווקא על אזורים כמו פלורידה ופחות בטקסס”, מדגיש קובי, “פלורידה, שכמעט ולא נפגעה בהוריקן הנוכחי, למרבה המזל, עדיין מהווה יעד אטרקטיבי להשקעה. גם אטלנטה, שכעת משקיעים רבים נוהרים אליה וכמעט נפגעה, עדיין מציעה מגוון השקעות אטרקטיביות. עם זאת, אני חוזה שמשקיעים רבים ינסו פצל את תיק ההשקעות ולהשקיע גם באזורים נוספים כמו באוהיו או ניו ג’רזי, שבהם מחירי נכסים רבים עדיין נמוכים, ויש ביקוש גבוה לשכירות”.