עסקאות נדל”ן במטבע קריפטו? יש דבר כזה

5/5 - (1 vote)

מטבעות הקריפטו השונים הם לא הדבר החם הבא, אלא הדבר החם כבר היום. נכון, בועת הביקטוין, שהתפוצצה לאחר שהגיע לשווי שוק של קרוב ל-20,000 דולרים, קצת הוציאה את הרוח מן המפרשים של הספקולנטים, אולם כיום אנו רואים חזרה יציבה מאד של הביטקוין, עם תמיכה חזקה בשער של 10,000 דולרים.

לפי יזם הנדל”ן אורן קובי, היותו של הביטקוין אפיק השקעה מסקרן, נובעת מן הפוטנציאל שלו כאמצעי התשלום של העתיד הלא רחוק, שבו מטבעות קריפטו מבוזרים יחליפו את המטבעות הקיימים היום, אשר נשלטים על ידי בנקים מדיניתיים. כבר באפריל 2017, הכריזה יפן (שם הומצא הביטקוין על ידי מי שקרוי סאטושי נאקמוטו, אשר זהותו האמיתית טרם נחשפה) כי הביטקוין הינו כעת הילך חוקי (Legal tender), קרי אמצעי תשלום לגיטימי.

ביטקוין ומטבעות קריפטו נוספים צפויים להיכנס כאמצעי תשלום במקומות נוספים בעולם. אחד היתרונות של המטבעות הקריפטו הוא האנונימיות שלהם, ולכן הם משמשים כבר כיום כאמצעי תשלום למי שמעוניין לשמור על אנונימיות בעסקאות מסוימות. לפיכך, אין להיות מופתעים שביטקוין משמש כבר כיום לביצוע עסקאות נדל”ן: אתרים רבים ברחבי האינטרנט מציעים נכסי נדל”ן אשר ניתן לשלם בעבורם בביטקוין. מדובר בפנייה לרוכשים או מוכרים אשר מעוניינים לבצע עסקה תוך שמירה על האנונימיות שלהם. בכל נקודה בעולם, מארה”ב ועד אינדונזיה, צצות סוכנויות נדל”ן אשר מציעות נכסים במחירים הנקובים בביטקוין. גם בישראל הציעה בעבר חברת הנדל”ן הציבורית “חנן מור” ללקוחות פרויקט בנתניה לשלם באמצעות ביטקוין. הנימוק אז היה כי הלקוחות אליו פנה הפרויקט היו יהלומנים או יהודים צרפתים עם כסף שמקורותיו לא תמיד ידועים, והביטקוין מאפשר להם לשמור על אנונימיות ברכישת הנכס ובגובה העסקה.

יזם הנדל”ן אורן קובי מסביר כי ישנם משקיעים החוששים מן התנודתיות הרבה במטבעות הקריפטו, שתקשה על ביצוע עסקאות נדל”ן: עסקאות אלו מתמשכות על פני תקופה, אשר במהלכה שער המטבע יכול להשתנות. הדבר דומה לעסקאות הנדל”ן שבוצעו בדולרים בתחילת שנות האלפיים בישראל, אז הדולר היה תנודתי מאד, או לעסקאות בתקופת ההיפר-אינפלציה שהייתה בישראל בתקופת ממשלת בגין. גם אז כמו היום, אמנם תידרש הסתגלות מסוימת, אולם בסופו של דבר משפטנים ידעו להסתגל לנושא ולהגן על הלקוחות שלהם במקרים כאלו.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*